Alt: Tepelná energie
Nepřesný termín „tepelná energie“ nahraďte přesným pojmem „teplo“.
Značka Q
Jednotka J (Joule)
Teplem označujeme energii, která při tepelné výměně přejde z předmětu do předmětu – aniž by při přechodu došlo ke konání práce.
- Když předmět teplo přijme, jeho teplota se zvýší.
- Když předmět teplo vydá, jeho teplota se sníží.
Při tepelné výměně – tedy při přenosu tepla – může také dojít k tomu, že je část energie spotřebována na vykonání práce – například na rozpohybování předmětu či na jeho deformaci.
Podrobnější definice
Teplo je forma energie, které si mezi sebou vyměňují tělesa o různých teplotách. Teplo je svým způsobem forma práce – rychlejší částice teplejší látky narážejí do částic pomalejší látky a předávají jí tak svou kinetickou energii. Je důležité, že mluvíme-li o teple, tak je až v okamžiku interakce s okolím.
Pokud se vnitřní energie tělesa vlivem tepelné výměny zvýší, těleso teplo přijalo a i teplota tělesa se zvýší, naopak pokud vnitřní energie se sníží, těleso teplo odevzdalo a i teplota tělesa klesne.
Viz též
Teplota
Zatímco teplo (Q) označuje změnu energie v Joulech, teplota (T) označuje aktuální tepelný stav předmětu a měří se ve stupních Celsia či v Kelvinech.
Vnitřní energie
Teplo i vnitřní energie se měří v Joulech. Zatímco teplo (Q) označuje přírůstek či nárůst energie, vnitřní energie (U) znamená aktuální energetický stav předmětu.