Skleníkový efekt a propustnost atmosféry


Do jaké míry dokážou skleníkové plyny ovlivnit život na Zemi?

Co pokus naučí

Naše planeta se nachází v obyvatelné zóně od Slunce - není tu příliš velké horko ani zima. Teplotu na Zemi ale dokážou ovlivnit skleníkové plyny. Některé z nich produkuje příroda (např. sopky) a jiné průmyslová výroba. Jistě víte, že čím více je skleníkových plynů v atmosféře, tím více se na Zemi zadržuje přicházející tepelné záření ze Slunce a naše planeta se proto otepluje.

Zároveň je nutné si uvědomit, že skleníkové plyny (např. CO2) mohou v naší atmosféře fungovat i jako bariéra, přes kterou záření proniká obtížněji – takže záření sice zadržuje přicházející záření, ale zároveň ho přes atmosféru proniká méně. A o tom je i náš pokus. V rámci našeho pokusu jsme vyprodukovali CO2, který snížil propustnost atmosféry. Z videa je pak zřejmé, že tepelný zdroj (v našem případě hrnek s horkou vodou) byl při pohledu přes naši uměle vytvořenou atmosféru vlivem většího množství CO2 utlumen o několik stupňů Celsia.

Postup

  • zatěsněná PET lahev s uzavíratelným otvorem nahoře
  • potravinová fólie (zatěsnění PET lahve)
  • hrnek s horkou vodou
  • jedlá soda nebo kypřicí prášek do pečiva
  • ocet

propustnost atmosféry - video

propustnost atmosféry - graf

Publikováno 31. 03. 2022 pod mezinárodní licencí Creative Commons CC BY-NC-SA 4.0.
Licence Creative Commons
Doporučená citace díla:

"Pokus: Skleníkový efekt a propustnost atmosféry, autor: Mgr. Ján Šikula. Publikováno na webu edu.labir.cz pod licencí CC BY-NC-SA 4.0"

Další experimenty